In deze cursus leer je een slechtnieuwsgesprek opbouwen in vijf fasen. Je oefent met toon, medeleven en standvastigheid, zodat je duidelijk blijft en de regie behoudt.
Gratis annuleren tot vier weken voor de start. Schrijf je dus gerust nu al in.
In het kort. Slechtnieuwsgesprekken voeren is een klassikale cursus van 1 dag. Je volgt hem in Amsterdam, Rotterdam en Zwolle of online, in een groep van maximaal 8 deelnemers. De prijs is € 625,- excl. btw per deelnemer, inclusief cursusmateriaal, lunch op locatie en een certificaat van deelname. Voor een team of afdeling geven we deze training ook incompany.




Je trainer: Rob, Emma, Michaela of Christy Samen 1.189 evaluaties, gemiddeld een 8,9. Bekijk de trainers
Slecht nieuws brengen vraagt om lef en inlevingsvermogen. In deze training werk je met ervaren trainers aan een heldere gespreksopbouw in vijf fasen, zodat je duidelijk en betrokken blijft. Zo houd je de regie en geef je de ander de ruimte die nodig is.
Slecht nieuws brengen hoort bij veel functies: een ontslag aankondigen, een klant teleurstellen of een patiënt een vervelende diagnose meedelen. Je voelt je verantwoordelijk voor de boodschap en betrokken bij de ontvanger. Die spagaat maakt dat veel mensen het slechte nieuws uitstellen of verzachten, terwijl een duidelijk gesprek juist prettiger is voor beide kanten.
In deze cursus werk je aan de opbouw van een slechtnieuwsgesprek in vijf fasen: de inleiding, het brengen van de boodschap, ruimte voor de impact, samen meedenken over oplossingen en het maken van een vervolgafspraak. Je oefent met de juiste toon, leert hoe je medeleven toont en tegelijk standvastig blijft, en houdt zo de regie over het gesprek.
Je wisselt tussen oefenen, reflecteren en theorie, met ruimte voor je eigen praktijksituaties. Door echt te ervaren wat ander gedrag oplevert, maak je de vertaalslag naar je werk. Voorafgaand aan de cursus vindt een intake plaats, zodat het programma aansluit op jouw leerdoelen.
Na deze training breng je slecht nieuws op een duidelijke en respectvolle manier. Je bouwt het gesprek op aan de hand van vijf fasen: je opent het gesprek, brengt de boodschap helder, geeft ruimte aan de emotionele reactie, denkt mee over vervolgmogelijkheden en maakt waar nodig een vervolgafspraak.
Je weet hoe je standvastig blijft zonder afstandelijk over te komen, en hoe je medeleven toont zonder de boodschap te verzachten of uit te stellen. Je herkent de bekende valkuilen, zoals de hoop-doet-leven-fase of de pijn-verzachten-reflex, en je weet hoe je deze omzeilt. Daarnaast leer je schakelen tussen het inhouds- en relatieniveau, zodat je de regie over het gesprek behoudt en de ontvanger zich serieus genomen voelt.
Deze training is bij uitstek geschikt voor iedereen die wel eens slecht nieuws moet brengen. Denk aan leidinggevenden, projectleiders, verkopers, servicemedewerkers, hulpverleners, artsen en adviseurs.
Tijdens de training wisselen we af tussen ervaren, experimenteren met gedrag en technieken, reflecteren en theorie verkennen. Zo sluit het programma aan op verschillende type deelnemers. Er zit veel actie in: je ervaart direct wat het effect is van nieuw gedrag, waardoor je herkent wat werkt.
We benadrukken dat je zelf verantwoordelijk bent voor je groeiproces en daar het eigenaarschap over neemt. Je wordt voortdurend uitgenodigd om te reflecteren en verbanden te leggen met je eigen praktijk. Ons streven is je inzicht te vergroten en je zelf de vertaalslag te laten maken naar je dagelijks werk. Dat vergroot de kans op echte gedragsverandering.
Je hebt geen specifieke voorkennis nodig om aan deze training deel te nemen. Wel is het handig als je in je werk wel eens slecht nieuws moet brengen, zodat je de oefeningen direct kunt koppelen aan je eigen praktijksituaties.
Geen bijzonderheden bij deze training. De inhoud kan licht variëren per groep, omdat we in de intake afstemmen op jouw leerdoelen en praktijksituaties.
De training wordt standaard verzorgd in het Nederlands. De trainer beheerst de Engelse taal. Er kan gebruik gemaakt worden van Engelstalig cursusmateriaal. Bij inschrijving van minimaal 3 deelnemers kan de training ook geheel in het Engels verzorgd worden.
Wil je deze training organiseren voor een hele groep of meerdere groepen? Dit kan voordelig zijn. We kunnen bijvoorbeeld de inhoud geheel op jouw organisatie afstemmen en een hele groep trainen is bovendien voordeliger.
Gaat het om grote aantallen of een complete academy? Daar komt veel bij kijken. Denk bijvoorbeeld aan planning en communicatie, het inventariseren en afstemmen van de doelen en inhoud van de training. Of aan niveauverschillen, feedback mechanismen en borging. Gelukkig heeft Learnit een rijke ervaring op dit gebied (meer dan 25 jaar) en we helpen je graag bij dit proces.
Vraag een offerte aan Meer over Slechtnieuwsgesprekken voeren incompany
1 trainingsdag. Eerst de data die zeker doorgaan, daarna op volgorde van datum.
Geen geschikte startdatum? Stuur ons een datumverzoek, dan kijken we samen wat er kan.
Plan je eigen groep op een datum die jullie uitkomt, bij jullie op kantoor, bij ons of online. We stemmen de inhoud af op jullie praktijk, en een hele groep trainen is voordeliger dan losse inschrijvingen.
Cijfers van cursisten na afloop van hun training, over alle cursussen van deze trainer.
“Het doel waar ik voor kwam, werd voldoende besproken. Ik heb veel mee kunnen nemen door tips die gegeven zijn. De trainer heeft alles nauwkeurig uit geleged. Verbeterpunten aangesproken enz. Ze heeft het zeer goed gedaan!”
“Zeer interactieve training met veel ruimte voor eigen inbreng en situaties die zich dagelijk voordoen.”
“Het helpt je heel erg met gesprekken voeren”
“Een goed leermiddel om sollicitatiegesprekken te voeren in de vorm van STAR-gesprekken. Door de juiste vraagstellingen krijg je ook een juist beeld van het voeren van gesprekken in de vorm van STAR.”
“Zonder ervaring stapte ik in deze training. Binnen twee dagen had ik meerdere gesprekken gevoerd en leerde ik, net zo belangrijk, wat de achterliggende gedachte was achter de houding die ik aan nam en de vragen die ik stelde. Door de persoonlijke benadering heb ik mijn eigen leerdoelen kenbaar kunnen maken en kunnen behalen! Leerzaam, persoonlijk en leuk!”
“Deze training is een aanrader als je eigen communicatiestijl wilt onderzoeken en verbeteren.”
"I like this kind of trainings, so I consider it should be done more often"
"Een leerzame en dynamische training op maat."
"Ik ben zeer tevreden over de training. Het heeft mij veel inzicht gegeven in gespreksvaardigheden en het uitvoeren ervan. Ik kan dit toepassen in de praktijk. Een echte aanrader dus!"
“Praktijkgerichte training, waarbij het communicatieniveau een treedje hoger wordt getild!”
“Ik vond het een fijne les, leerzaam en in een goed tempo. Er werd voldoende aandacht besteed aan de onderwerpen die wij gevraagd hadden, er werd ook de tijd voor genomen. Ook fijn was de trainer, die in alle rust zijn uitleg gaf over de onderwerpen die wij wilde bespreken. Bedankt Marco Schmidt Werkbegeleider Re-integratie”
“De training was heel goed te doen. In twee dagen zijn heel veel items aan bod gekomen, waarbij rekening is gehouden met de behoeften van de groep. Doordat er sprake was van een kleine groep kwam iedereen heel goed aan bod. Superenthousiaste, inspirerende en ook heel veelzijdige trainer. Goede mix tussen theorie en oefeningen. Ze kan goed uitleggen en maakt goed gebruik van aansprekende voorbeelden. Alle beschikbare mogelijkheden werden ingezet (de kamer was volgehangen met sheets). Ze is handig met video en gebruikt dit op overtuigende wijze om de deelnemers een spiegel voor te houden.”
“Hele fijne praktische training, waarin veel ruimte was om onze eigen casus te kunnen oefenen. Saar luisterde heel goed, heeft een open houding, gaf hele goede feedback en waardevolle tips waarmee we direct aan de slag konden. Creeerde ook een fijne open sfeer. Top! Gebruik van video's ook heel waardevol.”
“Iedereen denkt wel dat hij/zij vragen kan stellen. Maar niemand weet precies de theorie daarachter. Waarom is het belangrijk om dingen te vragen, op welke manier doe je dat en wat zijn de juiste vragen om te stellen zodat je zo snel mogelijk tot het antwoord komt.”
"Een prima training voor dummy's zoals ik, die een sollicitatiegesprek gaat voeren met een kandidaat."
“Vanuit een algemeen oogpunt is in deze training een uitstekende koppeling gelegd met de specifieke taken waarvoor wij deze cursus wilden volgen.”
“Leuke, interessante training! Op een leuke locatie in Utrecht centrum, waarbij lunch en ruimte goed geregeld is. Goede docent die inspeelt op ieders behoefte en leermomenten. Heb een goede opfriscursus gehad met enkele handige tips en tricks die ik zeker mee neem in de gesprekken die ik vanaf nu ga voeren!”
“Zeer nuttige training met goede toegepaste theorie in praktijk oefeningen!”
“Training wordt zoveel mogelijk om maat gegeven en praktisch gemaakt met veel rollenspellen. Ik kon er direct mee aan de slag!”
“De training behandelt een uitgebreide hoeveelheid theorie zonder dat het saai wordt! Praktische voorbeelden en ervaringen van anderen dagen je uit om het geleerde meteen in de praktijk te brengen. Na het volgen van deze training ben je een beter uitgeruste en meer bewuste gesprekspartner en zijn je adviesvaardigheden weer up to date.”
“Learnit geeft op professionele wijze deze STARR training. Een goede structuur waar je in de praktijk veel mee kunt.”
“Het doel waar ik voor kwam, werd voldoende besproken. Ik heb veel mee kunnen nemen door tips die gegeven zijn. De trainer heeft alles nauwkeurig uit geleged. Verbeterpunten aangesproken enz. Ze heeft het zeer goed gedaan!”
“De training heeft een goede balans tussen theorie en praktische haalbaarheid van gestelde doelen. Belangrijk was de sfeer, waardoor de deelnemers een goede inzet toonden voor de gesprekstechnieken en prima resultaten uit elkaar wisten te halen. De cursustijd vloog dan ook om. Geslaagde training.”
“Met deze training ben je beter in staat om persoonlijke en bedrijfsmatige doelen op een professionele en menselijke manier toe te passen.”
“Kwaliteit van de training was uitstekend, met veel aandacht voor je eigen leerdoelstellingen. De trainster is bijzonder deskundig. Door de vele praktische oefeningen en directe feedback aan de hand van video-opnames, heb ik in twee dagen tijd veel geleerd. Een aanrader voor iedereen die zijn gesprektechnieken wil verbeteren.”
“Leuke training en goed toepasbaar in de praktijk!”
“Leerzame dag die aanleiding geeft tot nadenken en verbetering.”
“Waardevolle handvatten die praktisch toepasbaar zijn!”
“Een leuke training waar ik veel van heb geleerd. De STAR methode is mij dankzij de training nu duidelijk. Kortom ik heb hier veel aan gehad.”
“Zeer professionele organisatie en top trainers met goede ervaring en uitleg.”
“Een must voor een effectief competentiegericht interview!”
“Een training met persoonlijke aandacht voor de deelnemers, in een prettige omgeving en een goede locatie.”
“Je leert op een hele leuke ontspannen manier om te gaan met gespreksvormen. Er wordt behoorlijk veel geoefend met de vele soorten gesprekken die er zijn. Omdat de oefeningen gefilmd worden, krijg je een goed beeld van wat er goed gaat en wat er minder goed gaat wanneer het later weer in beeld gebracht wordt.”
“De training Signalerings- en verzuimgesprekken voeren was zeer waardevol. Door middel van praktijkgerichte oefeningen en directe feedback leerde zij ons hoe je moeilijke gesprekken goed voorbereid en op een respectvolle en resultaatgerichte manier voert.”
“De lesdagen heb ik als zeer prettig en leerzaam ervaren. Aanbevelenswaardig en voor herhaling vatbaar.”
“Goede training die goed passend word gemaakt bij je leerdoelen. Er hangt een ontspannen sfeer waardoor je mede door de kleine groepen snel open kan stellen!”
"Leuke en praktisch ingestoken training, precies op maat. Het oefenen van gesprekken was erg zinvol. De prettige, betrokken trainer zorgde voor een persoonlijke sfeer, waardoor alle deelnemers zich vrij voelden om actief mee te doen en vragen te stellen. Verder zijn er genoeg tips en trucs aan bod gekomen die we meteen kunnen toepassen. Kortom, een leuke en leerzame dag!"
“De training vergroot het zelfvertrouwen. Je leert om een gesprek optimaal te voeren, je kan ook lastige gesprekken op een goede manier afronden.”
""Prima trainer die inhoud op een didactisch leuke manier deelt.""
“Een training geheel aangepast aan mij als individu, niet alleen als professional, maar ook als mens. Ik heb er in alle opzichten iets van geleerd”
“De Roos van Leary, heel erg nuttig! Als je dat begrijpt, is communiceren een stuk makkelijker.”
“De training is leuk en leerzaam, waarbij het gebruik van videoanalyse bij de rollenspellen zeker een toegevoegde waarde is. De stof was deels nieuw en deels bekend voor mij, maar desondanks was het ook voor het reeds bekende deel goed om e.e.a. weer eens op te frissen.”
“Deze training geeft vele praktische handvatten die direct toepasbaar zijn. Blijven oefenen is wel belangrijk.”
“Zeer ervaren trainer en uitstekende organisatie.”
“Goede inhoudelijke training waarbij er een mooi balans is tussen theorie en praktische uitvoering. Hier krijg je vervolgens feedback en tips op. Trainer begreep de doelgroep en de markt waarin wij acteren. Je wordt goed geprikkeld in de training met uitdagende casussen en opdrachten.”
“Zeer nuttige training die goed was aangepast op de wensen en behoeften van de groep. Echt een aanrader!”
“Deze training geeft je nieuwe inzichten in gesprekstechnieken en interviewtechnieken. In een paar dagen verbeter je gesprektechnieken en andere communicatieve vaardigheden. Deze vaardigheden zijn zowel toepasbaar tijdens het werk en in je privé leven. Kortom: een zeer nuttige training en een enorm leuke ervaring!”
“Leuke docente met goede praktijkvoorbeelden en goed inzicht in de cursisten.”
“Een training van zeer toegevoegde waarde! Ik kan nu na een sollicitatiegesprek volmondig en tevreden mijn oordeel beamen in plaats van met een onderbuikgevoel..”
“Goede indruk van de training. Het is een training met voldoende praktische oefeningen.”
Ja. Tot vier weken voor de eerste lesdag annuleer je kosteloos, zonder opgaaf van reden. Je krijgt dan een creditfactuur of, als je al betaald hebt, het bedrag terug. Annuleer je later, dan betaal je een deel van de cursusprijs: 25% tussen vier en twee weken voor de start, 75% in de twee weken ervoor en 100% in de laatste week. Verplaatsen naar een andere startdatum is kosteloos tot twee weken voor de start, daarna 50%. Een collega in jouw plaats laten deelnemen kan altijd. Lees de annuleringsvoorwaarden.
De actuele prijs vind je rechtsboven op deze cursuspagina, samen met de planning, locatie en lesvorm. Voor incompany of maatwerk maken we graag een offerte op aanvraag.
Deze datum heeft al genoeg deelnemers. Gratis annuleren tot vier weken voor de start, dus je kunt nu al een plek vastleggen.