In deze cursus leer je een slechtnieuwsgesprek opbouwen in vijf fasen. Je oefent met toon, medeleven en standvastigheid, zodat je duidelijk blijft en de regie behoudt.
Gratis annuleren tot vier weken voor de start. Schrijf je dus gerust nu al in.
In het kort. Slechtnieuwsgesprekken voeren is een klassikale cursus van 1 dag. Je volgt hem in Rotterdam en Zwolle of online, in een groep van maximaal 8 deelnemers. De prijs is € 625,- excl. btw per deelnemer, inclusief cursusmateriaal, lunch op locatie en een certificaat van deelname. Voor een team of afdeling geven we deze training ook incompany.




Je trainer: Rob, Michaela, Christy of Joris Samen 995 evaluaties, gemiddeld een 8,9. Bekijk de trainers
Slecht nieuws brengen vraagt om lef en inlevingsvermogen. In deze training werk je met ervaren trainers aan een heldere gespreksopbouw in vijf fasen, zodat je duidelijk en betrokken blijft. Zo houd je de regie en geef je de ander de ruimte die nodig is.
Slecht nieuws brengen hoort bij veel functies: een ontslag aankondigen, een klant teleurstellen of een patiënt een vervelende diagnose meedelen. Je voelt je verantwoordelijk voor de boodschap en betrokken bij de ontvanger. Die spagaat maakt dat veel mensen het slechte nieuws uitstellen of verzachten, terwijl een duidelijk gesprek juist prettiger is voor beide kanten.
In deze cursus werk je aan de opbouw van een slechtnieuwsgesprek in vijf fasen: de inleiding, het brengen van de boodschap, ruimte voor de impact, samen meedenken over oplossingen en het maken van een vervolgafspraak. Je oefent met de juiste toon, leert hoe je medeleven toont en tegelijk standvastig blijft, en houdt zo de regie over het gesprek.
Je wisselt tussen oefenen, reflecteren en theorie, met ruimte voor je eigen praktijksituaties. Door echt te ervaren wat ander gedrag oplevert, maak je de vertaalslag naar je werk. Voorafgaand aan de cursus vindt een intake plaats, zodat het programma aansluit op jouw leerdoelen.
Na deze training breng je slecht nieuws op een duidelijke en respectvolle manier. Je bouwt het gesprek op aan de hand van vijf fasen: je opent het gesprek, brengt de boodschap helder, geeft ruimte aan de emotionele reactie, denkt mee over vervolgmogelijkheden en maakt waar nodig een vervolgafspraak.
Je weet hoe je standvastig blijft zonder afstandelijk over te komen, en hoe je medeleven toont zonder de boodschap te verzachten of uit te stellen. Je herkent de bekende valkuilen, zoals de hoop-doet-leven-fase of de pijn-verzachten-reflex, en je weet hoe je deze omzeilt. Daarnaast leer je schakelen tussen het inhouds- en relatieniveau, zodat je de regie over het gesprek behoudt en de ontvanger zich serieus genomen voelt.
Deze training is bij uitstek geschikt voor iedereen die wel eens slecht nieuws moet brengen. Denk aan leidinggevenden, projectleiders, verkopers, servicemedewerkers, hulpverleners, artsen en adviseurs.
Tijdens de training wisselen we af tussen ervaren, experimenteren met gedrag en technieken, reflecteren en theorie verkennen. Zo sluit het programma aan op verschillende type deelnemers. Er zit veel actie in: je ervaart direct wat het effect is van nieuw gedrag, waardoor je herkent wat werkt.
We benadrukken dat je zelf verantwoordelijk bent voor je groeiproces en daar het eigenaarschap over neemt. Je wordt voortdurend uitgenodigd om te reflecteren en verbanden te leggen met je eigen praktijk. Ons streven is je inzicht te vergroten en je zelf de vertaalslag te laten maken naar je dagelijks werk. Dat vergroot de kans op echte gedragsverandering.
Je hebt geen specifieke voorkennis nodig om aan deze training deel te nemen. Wel is het handig als je in je werk wel eens slecht nieuws moet brengen, zodat je de oefeningen direct kunt koppelen aan je eigen praktijksituaties.
Geen bijzonderheden bij deze training. De inhoud kan licht variëren per groep, omdat we in de intake afstemmen op jouw leerdoelen en praktijksituaties.
De training wordt standaard verzorgd in het Nederlands. De trainer beheerst de Engelse taal. Er kan gebruik gemaakt worden van Engelstalig cursusmateriaal. Bij inschrijving van minimaal 3 deelnemers kan de training ook geheel in het Engels verzorgd worden.
Wil je deze training organiseren voor een hele groep of meerdere groepen? Dit kan voordelig zijn. We kunnen bijvoorbeeld de inhoud geheel op jouw organisatie afstemmen en een hele groep trainen is bovendien voordeliger.
Gaat het om grote aantallen of een complete academy? Daar komt veel bij kijken. Denk bijvoorbeeld aan planning en communicatie, het inventariseren en afstemmen van de doelen en inhoud van de training. Of aan niveauverschillen, feedback mechanismen en borging. Gelukkig heeft Learnit een rijke ervaring op dit gebied (meer dan 25 jaar) en we helpen je graag bij dit proces.
Vraag een offerte aan Meer over Slechtnieuwsgesprekken voeren incompany
1 trainingsdag. Eerst de data die zeker doorgaan, daarna op volgorde van datum.
Geen geschikte startdatum? Stuur ons een datumverzoek, dan kijken we samen wat er kan.
Plan je eigen groep op een datum die jullie uitkomt, bij jullie op kantoor, bij ons of online. We stemmen de inhoud af op jullie praktijk, en een hele groep trainen is voordeliger dan losse inschrijvingen.
Cijfers van cursisten na afloop van hun training, over alle cursussen van deze trainer.
“Het doel waar ik voor kwam, werd voldoende besproken. Ik heb veel mee kunnen nemen door tips die gegeven zijn. De trainer heeft alles nauwkeurig uit geleged. Verbeterpunten aangesproken enz. Ze heeft het zeer goed gedaan!”
“Zeer interactieve training met veel ruimte voor eigen inbreng en situaties die zich dagelijk voordoen.”
“Nuttige training bij een organisatie waar zowel materiaal als trainerruim voldoende scoren!”
"Het is een op de praktijk toepasbare cursus, waarvan je veel opsteekt op het gebied van communicatie. Je krijgt een nieuwe blik op je eigen rol daarin."
"Een prima training voor dummy's zoals ik, die een sollicitatiegesprek gaat voeren met een kandidaat."
“Een goed leermiddel om sollicitatiegesprekken te voeren in de vorm van STAR-gesprekken. Door de juiste vraagstellingen krijg je ook een juist beeld van het voeren van gesprekken in de vorm van STAR.”
“Zeer leerzaam!”
“Zeer doordachte training. Theorie, zelf toepassen, rollenspel (welke elementen wel/niet), opnieuw rollenspel. Zodat alle facetten d.m.v. herhaling aan bod kwamen. Training is herhaling. De trainer was erg prettig in sfeer en had een perfecte deskundigheid.”
“Leuke training en goed toepasbaar in de praktijk!”
“Ik vond het een fijne les, leerzaam en in een goed tempo. Er werd voldoende aandacht besteed aan de onderwerpen die wij gevraagd hadden, er werd ook de tijd voor genomen. Ook fijn was de trainer, die in alle rust zijn uitleg gaf over de onderwerpen die wij wilde bespreken. Bedankt Marco Schmidt Werkbegeleider Re-integratie”
“Een leuke en vooral educatieve training die jou helpt met het verbeteren van jouw communicatie. Het bewust maken van wat je zegt en het (op de juiste manier) verwerken van de communicatie die jij ontvangt. Absoluut een aanrader voor iedereen die zichzelf wilt ontwikkelen.”
“Ik kwam door middel van de gespreksoefeningen bij deze training echt buiten mijn comfortzone en heb op deze manier erg veel van deze training geleerd. Immers door je grenzen te verkennen, ben je in staat tot groei. De trainster bracht de materie enthousiast over, zorgde voor betrokken cursisten en gaf nuttige tips tijdens de verschillende oefeningen. Ook het gebruik van een acteur voor gesprekstraining was erg effectief!”
“Zeer handig als met je mensen werkt.”
“Een goede training die echt van toepassing komt bij sollicitatiegesprekken, maar de theorie kan je ook op andere gesprekken toepassen.”
“Goede indruk van de training. Het is een training met voldoende praktische oefeningen.”
“De Roos van Leary, heel erg nuttig! Als je dat begrijpt, is communiceren een stuk makkelijker.”
“Goede voorbereiding, goede inhoud, wordt goed gebracht.”
“zeer leuke, leerzame en realistische training waar je in de praktijk echt wat aan hebt.”
“Volop aandacht en ruimte om (van elkaar) te leren en nieuwe inzichten te krijgen. Heel fijn om met voldoende handvatten na afloop van de training weer naar huis te gaan.”
“De training was praktijkgericht waardoor je het geleerde direct in de praktijn kon uitproberen. Terugkoppeling de tweede dag was ook zeer prettig.”
“Praktijkgerichte training, waarbij het communicatieniveau een treedje hoger wordt getild!”
“Hele fijne praktische training, waarin veel ruimte was om onze eigen casus te kunnen oefenen. Saar luisterde heel goed, heeft een open houding, gaf hele goede feedback en waardevolle tips waarmee we direct aan de slag konden. Creeerde ook een fijne open sfeer. Top! Gebruik van video's ook heel waardevol.”
“Leerzame training. Veel bruikbare tips voor de praktijk. Je wordt je echt bewust van je eigen handelen. Leert om gesprekken meer diepgang te geven en echt antwoord te vinden op je vragen.”
“Heel interessant en leerzaam, ondanks dat de stof van bepaalde onderwerpen al bekend was. Iedere trainer komt weer met nieuwe en andere tips en handvatten. Goede afwisseling van theorie en oefeningen. Veel persoonlijke aandacht, door de kleine groepssamenstelling. Professioneel opgezet; goed voorbereid, prettig intakegesprek vooraf en handig naslagwerk. Ik heb veel kennis opgedaan. Ik ben er volop mee bezig en pas het dagelijks toe. Leuk!”
“Prima training die niet alleen je persoonlijke vaardigheden vergroten, maar ook de teamgeest van jou en je collega's onderling.”
“Erg prettige webinar die goede tips geeft in gesprekstechnieken. Voor mij ook ideaal omdat ik het op een eigen gewenst tijdstip kon bekijken.”
“Een erg verhelderende en nuttige training om gesprekken te leren begrijpen of gesprekken op andere manieren te kunnen voeren. Te leren begrijpen en bewust te worden van wat er gebeurd of waarom iets gebeurd. De training is daarnaast een zeer fijne en leuke interactieve training die absoluut de moeite waard gaat zijn.”
“De tips en trucs die je krijgt met deze training zijn zeer toepasbaar op de dagelijkse gang van zaken. Het is goed om je op deze manier weer even op scherp te zetten.”
“De training vergroot het zelfvertrouwen. Je leert om een gesprek optimaal te voeren, je kan ook lastige gesprekken op een goede manier afronden.”
“Dit was een training die je bij blijft. Na een stuk theorie ga je als deelnemer direct de praktijk in door aan de slag met eigen voorbeelden. Er is veel ruimte voor het krijgen en geven van feedback en de trainer zorgt ervoor dat dit op een respectvolle en veilige manier gebeurt. Een goede basis voor iedereen die zijn sterke en minder sterke kanten wil verkennen op het gebied van gespreksvaardigheden!”
“De training is absoluut aan te raden. Van te voren kun je jouw leerdoelen doorgeven tijdens kort telefonisch contact met de trainer. Al jouw doelen worden vervolgens behandeld. De trainer geeft op een hele leuke manier les, structuur zonder dat het op een bepaalde manier teveel wordt opgelegd. Inbreng van deelnemers wordt zeer gewaardeerd. Presenteren voor de camera lijkt in eerste instantie eng, maar het is erg leerzaam en uiteindelijk ook heel leuk. Naast zeer leerzaam en goed toepasbaar, heb ik de dagen ook heel gezellig gevonden. Jammer dat het voorbij is. Gelukkig heb ik mijn lesmateriaal met aantekeningen nog en zitten de belangrijke zaken nog goed in mijn hoofd.”
“Prima training die niet alleen je persoonlijke vaardigheden vergroten, maar ook de teamgeest van jou en je collega's onderling.”
“Zeer bevlogen en ervaren, gediplomeerde trainer. Waardoor het onderste uit de kan is gehaald wat betreft de training. Over het algemeen zeer professionele club en goede communicatie vooraf.”
“Deze training gaf ondanks de korte duur precies antwoord op mijn vraag. Er was voldoende ruimte voor oefening, relevante input en materialen van de trainer en werd in een bijzonder prettige sfeer gegeven. Er was veel aandacht voor afstemming op de wensen van de deelnemers, zonder daarmee aan richting te verliezen. Daarmee vind ik de training zelf een voorbeeld voor goede gesprekstechnieken/communicatie.”
“In korte tijd krijg je een goed beeld van wat je zelf prima kunt toepassen in gesprekken met bewoners of instanties. De trainer wordt op een "speelse" manier gebracht en blijft boeiend. Werken met acteur(s) geeft een nog beter inzicht.”
“Goede inhoudelijke training waarbij er een mooi balans is tussen theorie en praktische uitvoering. Hier krijg je vervolgens feedback en tips op. Trainer begreep de doelgroep en de markt waarin wij acteren. Je wordt goed geprikkeld in de training met uitdagende casussen en opdrachten.”
“Tijdens de training is aandacht voor ieders persoonlijke praktijkvoorbeelden, waardoor je écht wat aan de cursus hebt.”
“Ik denk dat iedereen deze cursus moet volgen. Ik heb veel nieuws geleerd over communicatie. Ook werd mij echt een spiegel voorgehouden van de dingen die ik doe, maar me niet bewust van ben. Dat was ook zeker een goede eyeopener.”
“Levendige op de deelnemer en diens behoeften gerichte cursus met veel praktijk waardoor de dag omvliegt en je heel veel leert zonder het gevoel te hebben dat je aan het stampen ben.”
“Een organisatie die op een open en eerlijke manier zonder mensen te beschadigen een wijze van communiceren wil bijbrengen. Ik heb als heel prettig ervaren.”
“' Leerzame en interessante training, waarin je leert hoe je een gesprek kan aangaan met bv slecht nieuws gesprek.'”
“Een zeer interessante, leerzame en ook leuke training waar iedereen wat aan heeft. Daarnaast voldeed ook de trainer aan al mijn verwachtingen en wist ze de stof helder, duidelijk, interactief en op leuke, leerzame manier over te brengen. Een absolute aanrader voor iedereen die beter wil leren communiceren.”
“Goede, praktische cursus.”
"Een goed georganiseerde training met een praktisch toepasbare methode. Door een heldere uitleg en algemene communicatie was het fijn deze training te volgen."
“Zeer ervaren trainer en uitstekende organisatie.”
“Dit is echt een training op maat. Van tevoren spreek je direct met de trainer. Zo leer je de trainer van tevoren kennen en worden jouw doelen besproken. Deze doelen worden tijdens de training besproken. Het is een interactieve training. De stof wordt opgebouwd, zodat je aan het eind van de dag naar huis gaat met het gevoel dat je echt iets geleerd hebt. Zeker een aanrader.”
“Een zeer interessante, leerzame en ook leuke training waar iedereen wat aan heeft. Daarnaast voldeed ook de trainer aan al mijn verwachtingen en wist ze de stof helder, duidelijk, interactief en op leuke, leerzame manier over te brengen. Een absolute aanrader voor iedereen die beter wil leren communiceren.”
“Heel erg leerzaam en een toegevoegde waarde voor je werk als professional.”
“De leerstof werd op een deskundige manier afgewisseld met praktijkoefeningen. De trainer brengt de leerstof op een professionele en enthousiaste wijze op de deelnemers over. Door het kleine aantal deelnemers kwam iedereen uitgebreid aan bod. Een training die aan te raden is.”
“Nuttige training bij een organisatie waar zowel materiaal als trainerruim voldoende scoren!”
Ja. Tot vier weken voor de eerste lesdag annuleer je kosteloos, zonder opgaaf van reden. Je krijgt dan een creditfactuur of, als je al betaald hebt, het bedrag terug. Annuleer je later, dan betaal je een deel van de cursusprijs: 25% tussen vier en twee weken voor de start, 75% in de twee weken ervoor en 100% in de laatste week. Verplaatsen naar een andere startdatum is kosteloos tot twee weken voor de start, daarna 50%. Een collega in jouw plaats laten deelnemen kan altijd. Lees de annuleringsvoorwaarden.
De actuele prijs vind je rechtsboven op deze cursuspagina, samen met de planning, locatie en lesvorm. Voor incompany of maatwerk maken we graag een offerte op aanvraag.
Deze datum heeft al genoeg deelnemers. Gratis annuleren tot vier weken voor de start, dus je kunt nu al een plek vastleggen.