Leidinggeven aan vrijwilligers

In deze cursus leer je hoe je vrijwilligers motiveert, aanstuurt en feedback geeft. Je ontdekt je eigen stijl van leidinggeven en oefent met gesprekstechnieken.

8.6 uit 25 beoordelingen 4,6 op Google NRTO-keurmerk

Gratis annuleren tot vier weken voor de start. Schrijf je dus gerust nu al in.

Voor een team of afdeling? Plan je eigen groep, bij jou of bij ons. Incompany voor je team

In het kort. Leidinggeven aan vrijwilligers is een klassikale cursus van 2 dagen. Je volgt hem onder meer in Amsterdam, Utrecht, Rotterdam en Den Haag of online, in een groep van maximaal 8 deelnemers. De prijs is € 1300,- excl. btw per deelnemer, inclusief cursusmateriaal, lunch op locatie en een certificaat van deelname. Voor een team of afdeling geven we deze training ook incompany.

  • Vrijwilligers motiveren met de juiste stijl
  • Feedback geven dat echt landt
  • Sterk leiderschap in vrijwilligersorganisaties
  • Praktische handvatten voor lastige gesprekken
  • Inzicht in jouw eigen leiderschapsstijl
RobChristyMarjorieGarbrand

Je trainer: Rob, Christy, Marjorie of Garbrand Samen 812 evaluaties, gemiddeld een 8,8. Bekijk de trainers

Vrijwilligers vragen om een eigen manier van leidinggeven: gelijkwaardig, waarderend en duidelijk. In deze training werk je aan je eigen stijl, leer je motiveren, bijsturen en feedback geven, en krijg je grip op lastige gesprekken met vrijwilligers.

Omschrijving

Vrijwilligers aansturen vraagt om iets anders dan gewoon leidinggeven. De relatie is gebaseerd op gelijkwaardigheid, waardering en wederzijds respect. Tegelijk wil je dat het werk goed gebeurt en dat je kunt bijsturen waar nodig.

In deze training ontdek je wat vrijwilligers motiveert en welke stijl van leidinggeven bij jou past. Je krijgt inzicht in situationeel leiderschap en leert schakelen tussen leiden, begeleiden, coachen en delegeren. Ook werk je aan fundamentele gesprekstechnieken: vragen stellen, luisteren, samenvatten, feedback geven en complimenteren.

Je gaat aan de slag met lastige situaties, zoals weerstand, afspraken die niet worden nagekomen en het aanspreken op gedrag. Daarnaast krijg je handvatten voor het voeren van correctie- en exitgesprekken, het stellen van heldere doelen en het bewaken van de kwaliteit van het vrijwilligerswerk.

Na afloop weet je hoe je vrijwilligers op een constructieve manier aanstuurt, motiveert en waardeert, zodat zij met plezier en betrokkenheid blijven bijdragen aan jouw organisatie.

Onderwerpen

Tijdens de training komen onder andere de volgende onderwerpen aan bod:

  • Wat motiveert vrijwilligers? Stilstaan bij hun motieven, behoeften en de manier waarop je waardering uitdrukt.
  • Teameffectiviteitsmodel: organisatiedoelen, teamdoelen en individuele doelen met elkaar verbinden.
  • Stijlen van leidinggeven: situationeel leiderschap toepassen en schakelen tussen leiden, begeleiden, coachen en delegeren.
  • Inzicht in je eigen voorkeursstijl en oefenen met verschillende beïnvloedingsvaardigheden.
  • Fundamentele gesprekstechnieken: vragen stellen, luisteren, samenvatten, empathie tonen, reflecteren, feedback geven en vertrouwen opbouwen. Onder andere via het CAD-model.
  • Omgaan met lastige situaties: weerstand, afwezigheid, niet nagekomen afspraken en het aanspreken op gedrag.
  • Referentiekader en miscommunicatie: je eigen 'ijsberg' leren kennen en de invloed van je normen en waarden.
  • Verschillende typen vrijwilligers en het herkennen van je eigen valkuilen.
  • Constructief complimenteren en feedback geven om gedrag bij te sturen.
  • Doelen stellen en draagvlak creëren binnen je team.
  • Correctie- en exitgesprekken voeren bij niet-functioneren.

Resultaat

Na deze training weet je welke stijl van leidinggeven bij je past en hoe je die per vrijwilliger aanpast. Je bewaakt en verbetert de kwaliteit van het vrijwilligerswerk en stuurt bij waar nodig.

Je gaat soepeler om met uitdagende situaties en verschillende typen vrijwilligers. Denk aan weerstand, gemaakte afspraken die niet worden nagekomen of een lastig correctiegesprek.

Daarnaast zet je fundamentele gesprekstechnieken bewust in: vragen stellen, luisteren, samenvatten, feedback geven en motiveren. Zo maak je echt contact, sluit je aan bij de vrijwilliger en pak je door wanneer dat nodig is.

Doelgroep

Deze training is bij uitstek geschikt voor (aanstaand) leidinggevenden, managers, teamleiders of coördinatoren die vrijwilligers aansturen. Herken je jezelf in één van onderstaande punten?

Je wilt handvatten in de aansturing van vrijwilligers, je wilt leren met welke stijl je een vrijwilliger kunt benaderen en welke instrumenten je daarbij inzet, je wilt oefenen met het bijsturen en motiveren van vrijwilligers en met het geven van feedback.

Deze lijst is natuurlijk niet compleet: iedereen is immers anders. Waar wil jij aandacht aan besteden binnen het leiderschapsthema?

Lesmethodiek

Tijdens de training wisselen we korte stukjes theorie af met veel oefening. Je gaat actief aan de slag met situaties uit je eigen praktijk: aansturen, motiveren, feedback geven en lastige gesprekken voeren met vrijwilligers.

Vooraf heb je een intake met de trainer. Zo brengen we jouw leerdoelen in kaart en stemmen we het programma daarop af. De groep bestaat uit maximaal acht deelnemers, zodat er volop ruimte is voor persoonlijke aandacht, oefening en feedback.

We werken in een veilige sfeer waarin je kunt experimenteren met nieuwe vaardigheden. Je oefent met rollenspellen, krijgt opbouwende feedback van de trainer en je medecursisten, en reflecteert op je eigen stijl van leidinggeven. Doen en ervaren staan voorop. Je gaat met concrete handvatten naar huis die je direct kunt toepassen.

Voorkennis

Je hebt geen specifieke voorkennis nodig. Heb je ervaring met het aansturen of begeleiden van vrijwilligers, of sta je op het punt deze rol op te pakken? Dan sluit deze training goed bij je aan. Een open en leergierige houding helpt je het meest.

Praktische informatie

Aantal dagen
2 dagen
Cursustijden
van 10 tot 17 uur
Lesuren
12 uur
Opleidingsniveau
Geschikt voor alle niveaus
Voorbereidingstijd
Geen
Inbegrepen
Cursusmateriaal en lunch op locatie
Certificaat
Aan het eind van de cursus krijg je een certificaat van deelname
Annuleren
Gratis tot vier weken voor de start (annuleringsvoorwaarden)

Taal

De training wordt standaard verzorgd in het Nederlands. De trainer beheerst de Engelse taal. Er kan gebruik gemaakt worden van Engelstalig cursusmateriaal. Bij inschrijving van minimaal 3 deelnemers kan de training ook geheel in het Engels verzorgd worden.

Incompany

Wil je deze training organiseren voor een hele groep of meerdere groepen? Dit kan voordelig zijn. We kunnen bijvoorbeeld de inhoud geheel op jouw organisatie afstemmen en een hele groep trainen is bovendien voordeliger.

Gaat het om grote aantallen of een complete academy? Daar komt veel bij kijken. Denk bijvoorbeeld aan planning en communicatie, het inventariseren en afstemmen van de doelen en inhoud van de training. Of aan niveauverschillen, feedback mechanismen en borging. Gelukkig heeft Learnit een rijke ervaring op dit gebied (meer dan 25 jaar) en we helpen je graag bij dit proces.

Vraag een offerte aan Meer over Leidinggeven aan vrijwilligers incompany

Alle startdata

2 trainingsdagen. Op volgorde van datum.

  • do 5 & do 19 november 2026 Amsterdam · 10:00–17:00 Inschrijven
  • do 26 nov & do 10 dec 2026 Utrecht · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 29 oktober Inschrijven
  • ma 14 dec 2026 & ma 4 jan 2027 Utrecht · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 16 november Inschrijven
  • ma 14 dec 2026 & ma 4 jan 2027 Online · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 16 november Inschrijven
  • ma 4 & ma 18 januari 2027 Groningen · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 7 december Inschrijven
  • ma 4 & ma 18 januari 2027 Zwolle · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 7 december Inschrijven
  • do 11 & do 25 februari 2027 Amsterdam · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 14 januari Inschrijven
  • ma 5 & ma 19 april 2027 Groningen · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 8 maart Inschrijven
  • ma 5 & ma 19 april 2027 Zwolle · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 8 maart Inschrijven
  • do 15 & do 29 april 2027 Arnhem · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 18 maart Inschrijven
  • ma 26 apr & ma 10 mei 2027 Rotterdam · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 29 maart Inschrijven
  • vr 7 & vr 21 mei 2027 Den Haag · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 9 april Inschrijven
  • do 26 aug & do 9 sep 2027 Den Haag · 10:00–17:00Gratis annuleren tot 29 juli Inschrijven

Geen geschikte startdatum? Stuur ons een datumverzoek, dan kijken we samen wat er kan.

Deze training voor je team?

Plan je eigen groep op een datum die jullie uitkomt, bij jullie op kantoor, bij ons of online. We stemmen de inhoud af op jullie praktijk, en een hele groep trainen is voordeliger dan losse inschrijvingen.

  • Jullie datum en locatie
  • Inhoud op maat
  • Ook meerdere groepen of een academy
  • Meer dan 25 jaar ervaring
Vraag offerte aan Vrijblijvend, je hoort snel van een adviseur Hoe incompany werkt

Wat anderen zeggen over deze training

8.6
Cursus Leidinggeven aan vrijwilligers: gemiddeld 8.6 uit 25 beoordelingen

“Een goede op maat uitgevoerde training. Alle onderwerpen die wij behandeld wilden hebben, waren behandeld. Erg prettig dat ook in kleine aantallen een training doorgaat!”

W. Könnig
Stichting de Baan
8.6

“Interessant, met heel veel praktische tips voor het gebruik bij je werk wat je met rollenspellen en casussen ook meteen gaat oefenen. Ik heb er heel veel aan gehad.”

M. de Koning
Instituut voor Natuureducatie en Duurzaamheid (IVN)
9.6

“Leuke, leerzame training. Duidelijke uitleg en voldoende gelegenheid tot het stellen van vragen.”

I. Verkerk
NKC
9.0

“Goede inhoud, sloot aan bij mijn leerwensen. Het telefonische voorgesprek pakte goed uit van wat ik terug zag in de training. Goede combinatie tussen theorie en praktijk. Tempo goed bij te houden. Professioneel.”

B. Mulder
GGD Amsterdam
9.0

"Prima variatie en inhoud. Een eyeopener en direct toepasbaar in eigen praktijk."

Cursist

“Deze training maakt je bewust van de do's and don'ts van het omgaan met vrijwilligers, en de valkuilen die je daarbij hebt. Je krijgt veel meer oog voor de drijfveren en onderliggende emoties van vrijwilligers en leert opener, respectvoller en veel effectiever te communiceren. Er waren echt een aantal eye-openers bij! Het geleerde is direct toe te passen en levert direct resultaat op. Een aanrader!”

M. Budding
NKC
8.4

Trainingsvormen

Klassikaal

2 dagen€ 1300,-
  • Fijne locatie met trainer
  • Kleine groepen
  • Inspirerend en motiverend
Kies een datum

Online

2 dagen€ 1130,-
  • Online met trainer
  • Persoonlijk
  • Praktisch en interactief
Kies een datum

Incompany

MaatwerktrainingOp aanvraag
  • 100% voor jouw groep
  • Maatwerk
  • Bij jou of bij ons
Bekijk incompany

Workshop

Tot 4 uur voor groepenOp aanvraag
  • Geschikt voor events
  • Interactief en inspirerend
  • Ook grote groepen
Vraag offerte aan

Privé training

Bij ons of bij jouOp aanvraag
  • 100% voor jou alleen
  • Veel bereiken in weinig tijd
  • Wanneer je wilt
Vraag offerte aan

Veelgestelde vragen

Kan ik gratis annuleren?

Ja. Tot vier weken voor de eerste lesdag annuleer je kosteloos, zonder opgaaf van reden. Je krijgt dan een creditfactuur of, als je al betaald hebt, het bedrag terug. Annuleer je later, dan betaal je een deel van de cursusprijs: 25% tussen vier en twee weken voor de start, 75% in de twee weken ervoor en 100% in de laatste week. Verplaatsen naar een andere startdatum is kosteloos tot twee weken voor de start, daarna 50%. Een collega in jouw plaats laten deelnemen kan altijd. Lees de annuleringsvoorwaarden.

Voor wie is de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers geschikt?
De cursus is bedoeld voor (aanstaand) leidinggevenden, managers, teamleiders en coördinatoren die vrijwilligers aansturen. Je herkent jezelf hierin als je handvatten zoekt voor het motiveren, bijsturen en feedback geven aan vrijwilligers. Voorkennis is niet vereist. Werk je met een team van vrijwilligers en wil je je leiderschapsstijl verfijnen? Dan past deze training bij je.
Welke onderwerpen komen aan bod tijdens de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers?
Tijdens de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers behandel je onder andere: motieven en waardering van vrijwilligers, het teameffectiviteitsmodel, situationeel leiderschap, inzicht in je eigen leidinggevende stijl, gesprekstechnieken via het CAD-model, omgaan met weerstand en lastige situaties, feedback geven, doelen stellen en het voeren van correctie- en exitgesprekken. Je oefent actief met praktijksituaties uit je eigen werkomgeving.
Krijg je een certificaat na de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers?
Ja, na afloop van de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers ontvang je een certificaat van deelname van Learnit. Dit certificaat bevestigt dat je actief hebt deelgenomen aan beide trainingsdagen. De training is klassikaal en wordt gegeven in kleine groepen van maximaal acht deelnemers, zodat je voldoende ruimte krijgt om te oefenen met gesprekstechnieken en leiderschapsstijlen.
Hoe leer je tijdens de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers omgaan met lastige situaties?
Tijdens de klassikale training oefen je actief met lastige situaties zoals weerstand, afwezigheid, afspraken die niet worden nagekomen en het aanspreken op gedrag. Je leert fundamentele gesprekstechnieken via het CAD-model: contact maken, aansluiten en doorpakken. Ook voer je correctie- en exitgesprekken. In een groep van maximaal acht deelnemers krijg je volop ruimte om te experimenteren.
Welke stijlen van leidinggeven leer je toepassen tijdens de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers?
Tijdens de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers leer je werken met situationeel leiderschap: leiden, begeleiden, coachen en delegeren. Je ontdekt eerst je eigen voorkeursstijl en oefent vervolgens met schakelen tussen stijlen, afhankelijk van de vrijwilliger die voor je staat. Zo benader je elke vrijwilliger op de manier die past bij diens motivatie, ervaring en behoefte aan sturing.
Wat is het verschil tussen leidinggeven aan vrijwilligers en aan betaalde medewerkers, en hoe speelt deze cursus daarop in?
Bij vrijwilligers ontbreekt het financiële sturingsinstrument: je kunt niet terugvallen op salaris, contract of formele hiërarchie. De relatie is gebaseerd op gelijkwaardigheid, waardering en intrinsieke motivatie. Dat vraagt een andere aansturing dan bij betaald personeel. In de klassikale cursus Leidinggeven aan vrijwilligers ligt de focus daarom op situationeel leiderschap, het CAD-model voor gespreksvoering en het herkennen van motieven en behoeften van vrijwilligers. Je oefent met complimenteren, feedback geven en bijsturen zonder formele machtsmiddelen. Ook correctie- en exitgesprekken komen aan bod, want afscheid nemen van een vrijwilliger werkt anders dan ontslag in loondienst. De cursus is dus geen generieke leiderschapstraining: hij is specifiek gebouwd rond de dynamiek van onbetaalde inzet en wederzijds respect.
Wanneer kies je voor deze klassikale cursus in plaats van een boek of online training over leidinggeven?
De klassikale cursus Leidinggeven aan vrijwilligers van Learnit Je kiest hiervoor boven zelfstudie of e-learning als je wilt oefenen met echte gesprekken: bijsturen, feedback geven, een correctiegesprek voeren of iemand motiveren die afspraken niet nakomt. Dat leer je niet uit een boek. In een groep van maximaal 8 deelnemers krijg je directe feedback van de trainer en medecursisten op je eigen stijl en valkuilen. Vooraf vindt een intake plaats, zodat het programma aansluit op jouw situatie. Een boek geeft je theorie over situationeel leiderschap of het CAD-model; de training laat je ze toepassen op casussen uit je eigen vrijwilligersorganisatie. Kies zelfstudie als je vooral kennis zoekt; kies deze training als je gedrag wilt veranderen.
Wat krijg ik tijdens deze cursus dat ik in mijn dagelijkse werk als coördinator niet vanzelf leer?
Je krijgt structuur en taal voor situaties die je nu vooral op intuïtie aanpakt. Concreet werk je met het teameffectiviteitsmodel, situationeel leiderschap (leiden, begeleiden, coachen, delegeren) en het CAD-model voor contact maken, aansluiten en doorpakken. Daarnaast krijg je inzicht in je eigen voorkeursstijl en je 'ijsberg' aan normen en waarden die meespelen in elk gesprek. In de praktijk leer je vrijwilligers vaak aan op basis van ervaring; deze cursus voegt een kader toe waarmee je bewuste keuzes maakt per type vrijwilliger. Je oefent ook met correctie- en exitgesprekken, een onderwerp dat in vrijwilligersorganisaties zelden expliciet wordt besproken. De groep blijft beperkt tot acht deelnemers, zodat je je eigen casussen kunt inbrengen.
Hoe weet ik of ik klaar ben om correctie- en exitgesprekken met vrijwilligers te voeren na deze cursus?
Tijdens de cursus oefen je expliciet met correctie- en exitgesprekken: hoe je waarschuwingen geeft, aantekeningen maakt en uiteindelijk afscheid neemt van een vrijwilliger bij niet-functioneren. Je leert aanwijsbaar gedrag benoemen en het effect daarvan op jou, het team en de organisatie helder formuleren. Dat doe je met behulp van het CAD-model (contact maken, aansluiten, doorpakken) en fundamentele gesprekstechnieken zoals doorvragen, samenvatten en reflecteren. Of je het in de praktijk durft toe te passen, hangt af van oefening: in de cursus werk je in een groep van maximaal acht deelnemers, zodat je daadwerkelijk rollenspellen kunt doen. De meeste deelnemers kunnen direct na de cursus een eerste correctiegesprek voorbereiden; voor exitgesprekken adviseren we collegiale intervisie als aanvulling, omdat die juridisch en emotioneel zwaarder wegen.
Hoe verhoudt deze cursus zich tot een training leidinggeven aan betaalde medewerkers. Is het de moeite waard als ik al managementervaring heb?
Ja, ook met managementervaring leer je hier specifieke dingen die in reguliere leiderschapstrainingen ontbreken. Het verschil zit in het sturingsmechanisme: bij betaalde medewerkers kun je terugvallen op arbeidsvoorwaarden en hiërarchie, bij vrijwilligers werk je puur op basis van motivatie, waardering en gelijkwaardigheid. De cursus besteedt expliciet aandacht aan motieven en behoeften van vrijwilligers, waardering zonder financiële prikkels, en het voeren van correctie- en exitgesprekken zonder formeel arbeidsrecht als stok achter de deur. Modellen zoals situationeel leiderschap en het teameffectiviteitsmodel zijn algemeen toepasbaar, maar worden in deze training (klassikaal, maximaal acht deelnemers) consequent vertaald naar de vrijwilligerscontext. Heb je nooit met vrijwilligers gewerkt, dan is de meerwaarde groter dan wanneer je al jaren een vrijwilligersteam aanstuurt.
Hoe snel kan ik na deze cursus de gesprekstechnieken en leiderschapsstijlen in de praktijk toepassen met mijn vrijwilligers?
Je kunt de aangereikte technieken direct na de training inzetten. De cursus is actief opgezet: je oefent tijdens de met situationeel leiderschap (leiden, begeleiden, coachen, delegeren) en met het CAD-model voor contact maken, aansluiten en doorpakken. Dat oefenen in een veilige setting met maximaal acht deelnemers betekent dat je terugkeert met handvatten die je dezelfde week kunt gebruiken in feedback- en motivatiegesprekken. Complexere vaardigheden, zoals correctie- en exitgesprekken of het hanteren van structurele weerstand, vragen meer herhaling in je dagelijks werk. Reken op enkele weken tot maanden voordat de stijlen voelen als tweede natuur. Het intake vooraf zorgt dat het programma aansluit op jouw concrete praktijksituaties, wat de overdracht naar het werk versnelt.
Wat kost de cursus Leidinggeven aan vrijwilligers en hoe lang duurt deze?

De actuele prijs vind je rechtsboven op deze cursuspagina, samen met de planning, locatie en lesvorm. Voor incompany of maatwerk maken we graag een offerte op aanvraag.

Eerstvolgende start: do 5 & do 19 november 2026 in Amsterdam

Gratis annuleren tot vier weken voor de start, dus je kunt nu al een plek vastleggen.

€ 1300,-excl. btw · volgende start do 5 nov
Kies een datum